5 krajów, w których hazard jest całkowicie zabroniony

Ciężko sobie wyobrazić świat, gdzie za wysłanie pewniaczka groziłyby ci poważne konsekwencje, w tym kara więzienia. Co jednak zaskakujące, takie miejsca istnieją i są bliżej, niż ci się wydaje. Kraje, w których hazard jest nielegalny to nie jednostkowe przypadki, a całkiem pokaźna grupa znaczących na arenie światowej państw. Półwysep Arabski, Bliski Wschód, a nawet… Polska! Czas sprawdzić status hazardu w kilku wybranych krajach.

Czym w ogóle jest hazard?

Dobrze jest wyjaśnić pojęcie, które będzie pojawiać się w tym tekście nader często. Bo hazard, cytując ekspertkę od kasyn i gier losowych, Klarę Czerwińską, to gry pieniężne, które do sukcesu wymagają szczęścia. To właśnie siła tego typu gier. Nie da się przewidzieć dokładnego rezultatu zakładu, bo ten obarczony jest losowym czynnikiem ryzyka. Da się go opisać; w grach automatowych nazywany jest on RTP i oznacza oczekiwany zwrot w długim okresie.

Czy zakłady bukmacherskie są dziedziną hazardu? Choć futbol już dawno przestał być grą, gdzie liczy się tylko boisko, wiele osób do dziś nie docenia potęgi statystyki. Jednak nawet najdokładniejsze dane nie dają pewności co do rezultatu. Nie mamy gwarancji, że niepokonana drużyna nagle nie zaliczy wpadki. Dlatego zakłady bukmacherskie to także hazard.

Jednak sam hazard nie musi być niebezpieczny. Kluczowe jest granie z głową i w bezpiecznym miejscu. Za takie należy uznać Betgames STS, serwis, który pomaga graczom zrozumieć zasady gier. Bez względu na to, czy szukasz kasyna online, czy bukmachera, sprawdź najpierw jego legalność w kraju, w którym będziesz grał i opinie o nim w środowisku. Zaoszczędzisz dzięki temu potencjalnych nieprzyjemności.

Hazard a sprawa polska

Nasz kraj jest jednym z najbardziej specyficznych, jeśli mowa o przepisach hazardowych. Cechuje je przede wszystkim ogromna… dynamika w regulacjach. Jeszcze niedawno rząd wytaczał działa przeciwko różnym firmom bukmacherskim czy kasynom online. Te pierwsze jeszcze kilka lat temu nie mogły być sponsorami klubów piłkarskich! Dziś jednak sytuacja jest inna, a pieniądze od bukmacherów otrzymuje coraz więcej drużyn.

Jednak wejście na polski rynek nie jest takie łatwe. Do dziś ze względów podatkowych zabronione jest obstawianie u niektórych bukmacherów. Aby bukmacher mógł wejść na rynek polski, musi uzyskać akceptację od Ministerstwa Finansów. Wiąże się to z odprowadzaniem w naszym kraju 12% podatku od wygranej. Niełatwe życie mają również właściciele kasyn online.

Jak pokazują niedawne badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, coraz więcej ludzi we wszystkich grupach wiekowych gra w kasynach online. Wyraźny wzrost widoczny jest w starszej grupie wiekowej (50+), co wiąże się z uproszczeniem rejestracji i sposobu gry. Podobne statystyki możemy odnotować także w innych krajach, w tym w Polsce.

Dlaczego hazard jest nielegalny w niektórych państwach?

Wpływy z tytułu hazardu to bardzo spora część budżetu każdego kraju. Jednak niektóre państwa decydują się na to, by celowo zakazać wszystkie formy hazardu w kraju bądź znacząco je ograniczyć. Jakie są motywacje tego typu działań?

Koniecznie należy tu wspomnieć o wątku społeczno-kulturowym. W wielu krajach Azji hazard jest odbierany jako coś niepożądanego. Coś, co nie przystoi wzorowemu obywatelowi i kłóci się z wartościami kraju. Mimo to, w takiej Japonii istniały automaty (tzw. Pachinko), które nie były zakazane ze względu na silne zakorzenienie w tradycji.

Za blokadą hazardu mogą przemawiać także kwestie religijne. Doświadczyć tego można choćby na Półwyspie Arabskim, gdzie dominuje Islam. Religia z kolei w wielu krajach miesza się z polityką, co jest kolejnym powodem zakazu. Poza wspomnianymi krajami arabskimi, również Północna Korea posiada tego typu zakaz.

Gdzie hazard jest nielegalny?

W tym tekście kilka krajów zostało już wspomnianych. Singapur znacząco ogranicza możliwość hazardu wśród mieszkańców, powołując się na powody podobne jak w Polsce. Pozostając w Azji, hazard jest całkowicie zakazany w Libanie. Tam jednak poradzono sobie z ograniczeniami w nietypowy sposób.

W kraju funkcjonuje specjalny statek, który spragnionych hazardu mieszkańców zabiera na wyprawę poza terytorium kraju. Dzięki temu na takim statku można uprawiać gry hazardowe! A na dodatek w pełni legalnie! Na podobną taryfę ulgową nie mogą liczyć jednak mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Każdy obywatel przyłapany na hazardzie (także online) może trafić do więzienia nawet na dwa lata!

Większość krajów, które zakazują hazardu, to kraje azjatyckie. Jednak w Europie też znajdziemy kraj (poza Polską), który ma specyficzne podejście do hazardu. Mowa o Cyprze. Tam kasyna podlegają silnym restrykcjom, które określają między innymi ilość posiadanych slotów. Tak jak w naszym kraju, legalne są zakłady bukmacherskie, jeśli firma spełni szereg wymogów.

Podsumowanie

Na świecie znaleźć można kilka krajów, które zabraniają swoim obywatelom hazardu lub znacząco ograniczają jego swobodę. Większość tego typu krajów znajduje się w Azji z powodów kulturowych.

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów 1640 PLN w bonusach (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN cashback (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Back to top button