Wpływ social media na młodych

W sieci istnieje tak samo ranking najlepszych bukmacherów jak i portali społecznościowych, z których głównie korzysta młodzież. Nie da się ukryć, że dzisiejsze media społecznościowe mają spory wpływ na młodych. Co zatem warto o tym wiedzieć?

Dostęp do mediów społecznościowych

Obecnie mamy do czynienia z niezwykle szerokim dostępem do mediów społecznościowych. W szczególności młodsze osoby korzystają z takich portali czy aplikacji jak: Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, Twitter, YouTube. Choć teoretycznie w części z nich regulamin przewiduje założenie konta od wieku 12 czy 13 lat, to jednak młodsze osoby bez trudu są w stanie zarejestrować swoje konto na Facebooku czy Youtube.

Z jednej strony mamy do czynienia ze zmianami społecznymi, kiedy to większość osób poniżej 18. roku życia przenosi się do świata online. To właśnie tam poznajemy nowych ludzi, prezentujemy swe dzieła, zdjęcia, filmy. Choć social media niosą ze sobą wiele plusów, to jednak mają one również negatywny wpływ na młodych.

Rola mediów społecznych w oczach młodych

Wiele osób korzysta ochoczo z mediów społecznościowych ponieważ nie jest w stanie sobie poradzić w realnym świecie. Dlatego też poprzez profile online szukają one często wsparcia emocjonalnego, radzą sobie w ten sposób z niepokojem, samotnością, depresją, samoekspresją, samoidentyfikacją. Poprzez media społeczne można zamienić swe relacje ze światem rzeczywistym, jak i budować społeczności. Media społecznościowe z jednej strony mogą pomagać, a z drugiej szkodzić. Poprzez niezbyt realne zdjęcia gwiazd Instagrama czy Facebooka wiele osób popada w kompleksy.

Następuje przecież kreowanie nierealnej rzeczywistości. Dziś poszczególne jednostki jak i wielkie koncerny poprzez media starają się nam pokazać, co jest modne, jak trzeba wyglądać. Niestety najczęściej twarzą takich kampanii są osoby, które wyglądają niczym z wybiegów mody. Dla sporej grupy osób może to być sporym problemem, który powoduje, że czują się źle w swym ciele, niedowartościowane.

Istotny wpływ na psychikę

Dlatego też bardzo ważne jest to, jaki wpływ na psychikę wywierają social media. Okazuje się bowiem, że zbyt duża ilość czasu poświęcanego na social media może mieć realny wpływ na gorszą kondycję psychiczną nastolatków. Wspomniane wcześniej obserwowanie życia innych, a przy tym porównywanie się z innymi, może mieć istotnie negatywny wpływ na psychikę dziecka. Jeśli ktoś wrzuca zdjęcia z Malediwów zrobione telefonem za 5 tysięcy złotych, a obserwator co najwyżej pojedzie nad Bałtyk i ma smartfona za 500 złotych, to może czuć się przez to o wiele gorzej.

Oczywiście nie jest to do końca rola social mediów, tylko tego, jak dziś z nich korzystamy. Choć możemy wymieniać się poglądami, swą twórczością, to jednak zbytnio skupiamy się na obserwowaniu innych. Młodzi ludzie stanowczo zbyt wiele spędzają czasu na Snapchacie i Instagramie.

Młode osoby chcą się często pochwalić przed innymi swymi przygodami, przez co dochodzi wręcz do patologicznych zachowań. Głośno już było o tym, jak na Instagramie nastolatki czy nastolatkowie chwalili się biciem młodszych, podpaleniem jeża, krzywdzeniem innych zwierząt. W pogoni za sławą i sensacją sporo osób gotowych jest na całkiem wiele, co często nie jest zgodne z prawem. Z drugiej zaś strony inni mają pełen dostęp do takich filmów czy zdjęć. Swego czasu głośno było przecież o patostreamach na YouTubie, do których miały dostęp osoby nawet poniżej 10. roku życia. Nie można również zapominać, że social media to idealne miejsce dla oszustów, którzy czyhają tylko na błąd młodych osób.

___________
Udział w nielegalnych grach hazardowych jakim jest kasyno i poker w internecie jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny wyłącznie dla osób pełnoletnich.

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów 1640 PLN w bonusach (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN cashback (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Back to top button