Sporty walki – jak obstawiać?

Z roku na rok obstawianie sportów walki w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne. Na taką sytuację wpływ ma wiele czynników, a jednym z nich są coraz lepsze eventy i zestawiania w KSW, ale na równoległym biegunie znajdują się jeszcze freak fighty. Czego można się spodziewać w najbliższym czasie?

Sporty walki – co jest dostępne w ofercie zakładów bukmacherskich?

Sporty walki są organizowane z mniejszą częstotliwością niż spotkania w świecie piłki nożnej. Nie oznacza to jednak, że typerzy, którzy profesjonalnie zajmują się obstawianiem sportów walki, mają mniej interesujących propozycji. O ile w piłce nożnej z reguły mecze odbywają się praktycznie każdego dnia, o tyle w przypadku sportów walki koncentracja wydarzeń obejmuje zazwyczaj weekendy.

W jaki sposób można obstawiać sporty walki? Przede wszystkim warto dokonać konkretnego podziału na 3 kategorie. Pierwszą z nich będzie boks, który nadal cieszy się dużym zainteresowaniem publiki w naszym kraju. Obstawianie boksu różni się pod kilkoma czynnikami od chociażby MMA. Przede wszystkim w tej dyscyplinie sportu. Rywalizacja odbywa się głównie w stójce, dlatego też obstawianie poddań nie jest możliwe. Gracze mogą za to typować, że pojedynek zakończy się poprzez KO lub TKO. Dodatkowo znacznie większe są linie dotyczące overu/underu rund w konkretnym pojedynku. W MMA walki odbywają się na dystansie 3/5 rund, a w przypadku boksu często można zobaczyć pojedynek na dystansie nawet 12 części.

Obstawianie MMA, jeśli chodzi o walki z udziałem prawdziwych sportowców jest również mocno analityczne. Większość typerów bazuje przede wszystkim na statystykach, ale również wiedzy własnej, którą skrzętnie budują podczas oglądania kolejnych eventów. W MMA jest więcej możliwych technik do skończenia przeciwnika, dlatego też wiele osób uważa, że ta dyscyplina sportu jest bardziej widowiskowa niż boks. Gracze w ofercie zakładów bukmacherskich mają również więcej możliwości do typowania ze względu na szerokie pole manewru, dotyczące technik kończących. 

Warto również poruszyć tematykę freak fightów i nowe zjawisko, czyli FAME MMA obstawianie, które chcąc, nie chcąc na stałe wdarło się już do kanonu obstawiania sportów walki. Pierwszy event o takiej tematyce odbył się w naszym kraju kilka lat temu i od tego czasu można zauważyć niesamowity rozwój organizacji takich, jak na przykład FAME MMA. Statystyki pokazują, że kolejne gale FAME MMA znacząco przebijają osiągnięcia KSW. Co więcej, na galach, które są tematycznie powiązane ze światem freak fightów w ostatnich latach walczyło lub nadal walczy kilku zawodników z przeszłością w KSW, ponieważ otrzymują większe wynagrodzenia za swoje walki, aniżeli w sportowych federacjach. Nic więc dziwnego, że coraz częściej prawdziwi sportowcy dążą do pojedynku z youtuberami, ponieważ będą to dla nich łatwe pieniądze i zarobione zdecydowanie szybciej, niż w przypadku starcia z innym profesjonalnym zawodnikiem,

Jak obstawiać sporty walki?

Prawdę mówiąc, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak obstawiać sporty walki. Są tylko konkretne wskazówki, z których można skorzystać. Przede wszystkim obstawianie sportów walki, podobnie jak inne dyscypliny rządzi się swoimi prawami.

W przeciwieństwie do chociażby piłki nożnej, mowa tutaj o sporcie indywidualnym, w którym do oktagonu lub ringu wychodzi 2 zawodników. Jeśli chodzi o obstawianie walk z udziałem profesjonalnych sportowców, to bez wątpienia warto zwrócić uwagę na statystyki. W Internecie jest pełno stron statystycznych, które oferują klientom możliwość sprawdzenia poszczególnych danych dotyczących chociażby liczby nokautów czy też podań. Dodatkowo można również sprawdzić, jaka technika okazała się kończąca. Z natury walki z udziałem profesjonalnych zawodników jest łatwiej wytypować i są one bardziej przewidywalne, aniżeli starcia ze świata freak fightów.

Jeśli chcesz obstawiać sporty walki na dobrym poziomie, to przede wszystkim powinieneś oglądać największe eventy lub poszczególnych zawodników, na których chcesz się skupić. Będąc na początku swojej ścieżki, warto przede wszystkim wybrać sobie jedną federację i skoncentrować się na obstawianiu tylko jej eventów. Pozwoli to w szybkim tempie na specjalizację dotyczącą poszczególnych fighterów, a także na szybką ocenę ich możliwości, a także stylu walki. W ten sposób będziesz w stanie szybciej oszacować, czy kursy wystawione przez analityków zakładów bukmacherskich realnie oddają szanse na zwycięstwo obu zawodników. Jeśli zauważysz, że kursy, w których miejscu są przeszacowane, to będziesz mógł to wykorzystać i ograć bukmachera.

Podobne działania możesz zastosować również w przypadku sportów walki we freak fightowym wydaniu. Tutaj jednak proces jest o tyle bardziej skomplikowany, że często nie są to zawodnicy, którzy mają w swoim CV wiele pojedynków i trzeba bazować albo na tym, co zaprezentowali w swoich pierwszych walkach, albo po prostu na doniesieniach mediów, czy też typerów.

Obstawianie sportów walki – częstotliwość eventów

Przy okazji obstawiania sportów walki warto również poruszyć tematykę częstotliwości, z jaką odbywają się poszczególne eventy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z typowaniem sportów walki, to musisz wiedzieć, że największą i najbardziej prestiżową organizacją jest UFC. W skrócie, można powiedzieć, że jest to taka Liga Mistrzów, o której marzą wszyscy zawodnicy MMA na całym świecie. Trafiają do niej jednak tylko najlepsi. Samo dołączenie do UFC nie jest jednak równoznaczne z automatycznymi walkami o pasy mistrzowskie, czy też na najlepszych eventach. Najpierw z reguły trzeba przebić się przez mniejsze wydarzenia, jakimi są gale z cyklu Fight Night. Najbardziej prestiżowe są to za starcia na galach numerowanych, gdzie sama obecność w karcie głównej jest gigantycznym wyróżnieniem, W ostatnim czasie doświadczyło tego kilku zawodników z naszego kraju. Ogólnie, jeśli chodzi o częstotliwość organizacji eventów pod szyldem UFC, to jest ona bardzo wysoka. Kolejne gale odbywają się co tydzień, więc możliwości do obstawiania nie brakuje.

W przypadku KSW w ostatnim czasie doszło do poważnych zmian właśnie pod kątem częstotliwości. Wcześniej największa federacja sportów walki na terenie naszego kraju organizowała eventy kilka razy do roku, a obecnie ma to miejsce co miesiąc. 12 gal w czasie jednego roku kalendarzowego to poważna zmiana strategii, która zbiegła się w czasie z podpisaniem umowy o współpracy z Viaplay.

Jeśli chodzi o obstawianie FAME MMA i sportów walki w kategorii freak figtowej, to zazwyczaj eventy odbywają się co kilka miesięcy, jednak obecnie na polskim rynku są już trzy, liczące się federacje, jak High League, Prime MMA oraz FAME MMA, które konkurują ze sobą o podobną kategorię widza i typera. Jeśli lubisz obstawiać sporty walki w wydaniu influencerów, to okazji do obstawiania w ciągu roku kalendarzowego również Ci nie zabraknie.

Sprawdź ranking bukmacherów.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

______
Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie.com, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na Twitterze – @Mati_N95

5 / 5. Ocen: 5

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów 1640 PLN w bonusach (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN cashback (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Back to top button