Instagram chce usuwać przerobione zdjęcia

Jak doskonale wiadomo, jednych bardzo kręci legalne kasyno online w Polsce, innych zaś publikowanie swoich zdjęć w mediach społecznościowych. Aktualnie największych takim medium jest Instagram. Firma ta jednak idzie nieco na wojnę ze swymi użytkownikami, gdyż zapowiada ukrywanie zdjęć przerabianych w Photoshopie.

Rewolucja w mediach?

Z Instagrama obecnie korzystają nie tylko zwykłe osoby, użytkownicy, lecz i gwiazdy, wielkie marki. Stał się on sporym medium reklamowym, z czego zaczęto mocno korzystać. Dziś najwięksi potrafią nie tylko posiadać miliony obserwatorów, lecz również zarabiać spore pieniądze. W skali tylko polskiej gwiazdy biorą nawet po kilkaset tysięcy złotych za jeden wpis reklamowy na swym profilu. Niestety w wielu przypadkach prezentowane materiały zostają poddane mocnej obróbce graficznej, przez co zaburzają rzeczywisty obraz, sprawiają wrażenie, że dane rzeczy prezentują się inaczej niż w realnym świecie.

Dlatego też w styczniu tego roku Instagram zapowiedział, że wprowadził u siebie specjalny program, który wykrywa przerobione graficznie zdjęcia. Od końca zeszłego roku Instagram ograniczył także udostępnianie fałszywych informacji, nagich zdjęć, co miało między innymi związek z manipulacjami przy wyborach w Stanach Zjednoczonych. Obecnie wiele nieprawdziwych lub wątpliwych informacji zostaje zakrytych, a użytkownik poinformowany, iż jest to fake news. Należy zatem zaakceptować ten fakt i dopiero wtedy zobaczyć zdjęcie lub film.

Podobna sytuacja ma mieć miejsce właśnie ze zdjęciami przerabianymi w programach graficznych, zwłaszcza Photoshopie. Już teraz wiele osób skarży się, że ich zdjęcia nie są widoczne dla obserwatorów. Zdjęcia zatem nie będą możliwe do wyświetlenia, jak i wyszukiwania po tagach. Z jednej strony jest to dobra rzecz, z drugiej jednak może być traktowane jako ograniczenie dla twórców.

Czy jest to dobre rozwiązanie?

Nie da się ukryć, że dziś za sprawą Photoshopa i innych programów zbytnio ingeruje się w rzeczywistość. Influencerki i Influencerzy często wręcz oszukują na swych zdjęciach, przez co zdobywają kontrakty reklamowe. Przy tym przecież wiele osób podpisuje umowy z szemranymi firmami, które oferują tanie i szybkie odchudzanie, wybielanie zębów. Właśnie z takimi rzeczami postanowił po części walczyć Instagram. Nie można też zapominać o zdjęciach hoteli, atrakcji turystycznych, które także zakłamują rzeczywistość, chcą zachęcić do siebie odwiedzających. Z pewnością nowe przepisy sprawią, że zdjęcia wielu miejsc czy gwiazd Instagrama będą prezentować się zupełnie inaczej.

Jednak każdy kij ma dwa końce. Sporo osób wrzuca na Instagrama zdjęcia specjalnie przerabiane lub projekty tworzone w Photoshopie. Nie są to żadne fake newsy, lecz często dzieła sztuki. Jeśli filtr automatycznie będzie wyłapywał i blokował takie zdjęcia, to takie osoby automatycznie usuną swoje konta z Instagrama. Już teraz wiele osób skarży się na to, że ich zdjęcia zostały usunięte z wyszukiwarek, jak i inne osoby nie mają do nich dostępu. W takim wypadku możemy mówić o blokowaniu wolności artystycznej.

Nigdy też nie jest wiadome, czy nie jest to zasłona dymna przed wprowadzeniem wersji próbnej. Wcale byśmy się nie zdziwili, jeśli Instagram wprowadziłby specjalne abonamenty dla osób wrzucających zdjęcia przerabiane w Photoshopie. W skali roku przychody firmy byłyby w takim wypadku gigantyczne. Oczywiście są to jedynie nasze dywagacje, więc możliwe, że do takich sytuacji nie dojdzie. Być może oprogramowanie Instagrama zostanie dopracowane, aby blokowało jedynie zdjęcia służące zakłamywaniu rzeczywistości, wyłudzaniu pieniędzy.  

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów 1640 PLN w bonusach (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN cashback (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Back to top button