Dziś wielu z nas odwiedza niejedno kasyno online, oferujące najlepsze bonusy na start. Kasyna te rozwinęły się do tego stopnia, że w wielu z nich możliwe jest dokonywanie płatności kryptowalutami. Dla wielu osób są one jednak nadal czymś na zasadzie czarnej magii. Dlatego chcielibyśmy się im nieco przyjrzeć.
Co warto wiedzieć o kryptowalutach?
Od pewnego czasu kryptowaluty stają się bardzo ważnymi narzędziami ekonomicznymi, w które można inwestować spore środki. Kryptowaluty istnieją już przeszło dekadę. Z jednej strony stanowią one wirtualny pieniądz, z drugiej zaś traktowane są jako środek inwestycyjny. Mówimy tutaj o kryptograficznych walutach, które funkcjonują jako elektroniczny i rozproszony system księgowy. Oparte są na szyfrowaniu danych, przez co mają bardzo solidne zabezpieczenia.
Mamy tu do czynienia z wirtualną walutą, która nie ma swojego fizycznego odpowiednika. Co prawda możemy ją przechowywać na fizycznych nośnikach, jak dyski zewnętrzne, jednak wciąż pozostaje czymś cyfrowym, czego nie doświadczymy, jak w przypadku złotówek, dolarów czy euro. Jednak większość z nich może bez problemu pełnić rolę prawdziwych środków płatniczych. Dlatego też dziś jest już obszerna lista kasyn, w których można wpłacać, a następnie grać bitcoinami czy innymi kryptowalutami.
Wszystkie krypto nie mają z góry ustalonej wartości. Ich twórcy co prawda ustalili stawkę początkową, jednak ta ulega zmianom. Świetnym tego przykładem jest najpopularniejszy na rynku BTC, który kiedyś wart był poniżej 1 USD, a w rekordowym momencie w 2021 roku przekroczył ponad 60 tysięcy! Głośno było o osobach, które lata temu płaciły BTC za pizzę. Łatwo zatem obliczyć, że jeśli ktoś zamiast 22 USD zapłacić za pizzę 22 BTC, to w szczytowym okresie jej cena wyniosłaby ponad 1,4 miliona dolarów. A przecież ludzie wydawali o wiele więcej BTC kilka lat temu. Coraz bardziej popularny dogecoin w ciągu 12 miesięcy zwiększył swoją wartość o ponad 27 tysięcy! To tylko pokazuje, jak wiele można było zarobić na walutach. Sporo osób jednak straciło, gdyż wierzyło w to, że waluta nadal będzie się pięła w notowaniach, a tymczasem mogła nagle spaść o 80 czy 90%. Pokazuje to zatem, z jak dużym ryzykiem mamy do czynienia.
Obecnie funkcjonuje wiele oficjalnych giełd, na których to można kupować i sprzedawać kryptowaluty, więc stały się one nieco tym, czym są normalne waluty krajowe. Różnica tkwi w tym jednak, że nie znajdują się one pod kontrolą rządów czy międzynarodowych organizacji. Dlatego też wiele osób ceni je bardziej niż USD czy EUR. Oczywiście takie waluty mają także i ciemną stronę, gdyż często wykorzystywane są do nielegalnych transakcji, gdzie płaci się za nie za broń, narkotyki.
Kopanie walut
Ten nowy środek płatniczy i inwestycyjny działa poprzez zdecentralizowany system oparty na technologii Blockchain. Takie łańcuchy bloków działają na zasadzie rejestru transakcji, który jest publiczny. Większość dostępnych na rynku cyfrowych walut działa na zasadzie skomplikowanych obliczeń matematycznych.
To właśnie takie obliczenia sprawiają, że za pomocą komputerów, kart graficznych i specjalnego oprogramowania można wykopywać waluty. Polega to na tym, że jednostki o dużej mocy tworzą nowe bloki w łańcuchu bloków, a za każdy nowy przewidziana jest nagroda w postaci wybranej ilości waluty. Jest to zarówno dobre, jak i złe rozwiązanie. Coraz bardziej skomplikowane obliczenia wymagają coraz bardziej zaawansowanego sprzętu, przez co na rynku odczuwalny jest niedobór nowych kart graficznych, których cena podskoczyła znacząco. Kopanie bitcoina, dogecoina czy innych walut jest o tyle opłacalne, że w większości krajów nie ma nad nimi kontroli, więc nie podlegają opodatkowaniu. Oczywiście zyski zależne są od samych kryptowalut. Bitcoin jest jednostką, gdzie z góry ustalono, że będzie miał tylko 21 milionów BTC. Tymczasem wiele kryptowalut ma charakter inflacyjny, więc nie mają limitów. Do połowy 2021 roku dla przykładu wydobyto blisko 130 miliardów dogecoinów!
Kopalnie kryptowalut na całym świecie zużywają tak wiele energii elektrycznej, że razem wzięte mogłyby równać się całkiem dużym państwom pod względem rocznego popytu na energię.
Popularność kryptowalut bierze się między innymi z tego, że dają one nam anonimowość. To dlatego wiele osób wybiera kasyna i gry hazardowe z bitcoinami czy litecoinami. Do tego można je przechowywać na dysku, w portfelach elektronicznych. I do tego dochodzi najważniejszy czynnik, o którym wspomnieliśmy, czyli decentralizacja. Nie mamy zatem kontroli urzędów, organizacji nad takimi walutami, a wszelkie informacje o transakcjach przekazywane są wyłącznie między użytkownikami sieci. Wiele zatem na to wskazuje, że kryptowaluty stanowić będą przyszłość w systemie finansów. Już teraz pierwsze kraje uznały bądź planują uznać wybrane krypto za oficjalne waluty.
______
Uwaga! Pamiętajmy, że hazard w Polsce jest nielegalny. Rynek kryptowalut jest również bardzo niebezpieczny i wiążę się z utratą pieniędzy.