Zakłady bukmacherskie a prawo

Nie obstawiasz zakładów sportowych, ponieważ boisz się konsekwencji prawnych? Słusznie. Wiele najpopularniejszych serwisów internetowych (np. bet-at-home, bet365) działają na naszym rynku nielegalnie i narażają nas na problemy z prawem. Korzystanie z usług zagranicznych firm może okazać się mało opłacalne. Poznaj prawo w polsce dotyczące zakładów bukmacherskich i graj legalnie

Jak sprawdzić czy firma bukmacherska jest legalna?

Najpewniejszym źródłem informacji na ten temat jest strona ministerstwa finansów, na której możemy się upewnić czy dana firma ma odpowiednie pozwolenie i licencję, umożliwiającą prowadzenie usług bukmacherskich na terenie Polski. Dobrym i sprawdzonym źródłem jest również nasz ranking legalnych bukmacherów. Dodatkowo możesz sprawdzić informację o firmie na ich stronie internetowej. Powinny tam się znaleźć takie dane jak siedziby firma, forma prawna i wszystkie potrzebne zezwolenia.

Legalny bukmacher – główne warunki na licencję

Pozytywna decyzja ministerstwa finansów o przyjęciu danej firmy do grona zaufanych i legalnych bukmacherów jest podjęta po spełnienia kilku ważnych warunków. Przede wszystkim firma musi posiadać siedzibę na terenie RP, oraz powinna zarejestrować domenę internetową z rozszerzeniem .pl. Więcej szczegółowych warunków można znaleźć na oficjalnej stronie ministerstwa finansów.

Konsekwencja prawne dla korzystających z nielegalnych firm bukmacherskich

Według sprawdzonych źródeł, za korzystanie usług z firm zagranicznych i grę u nielegalnych bukmacherów grozi kara pieniężna. Poniżej przytoczyliśmy przepisy prawne z roku 1999 według art. 107 §2 kodeksu karnego skarbowego.

Art. 107. § 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym,podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.”

 

Ustawa hazardowa 2017

Nowa ustawa hazardowa wchodzi w życie 1 kwietnia 2017, zapisy dotyczące rejestru stron niezgodnych z ustawą i umożliwianie blokad adresów internetowych w dniu 1 lipca 2017.

Poznaj najważniejsze nowe zapisy ustawy hazardowej:

  • Poker i gry hazardowe w internecie zostały objęte monopolem państwa. Gry kasynowe będą obsługiwane przez stworzoną na ten cel państwową firmę.
  • Powstanie rejestr domen niezgodnych z obowiązującą ustawą. Na liście znajdą się firmy bukmacherskie nie posiadające polskiej licencji oraz wszystkie niepaństwowe pokerroomy i kasyna.
  • Strony z rejestru domen niezgodnych będą blokowane przez usługodawców internetowych dla użytkowników IP łączących się z terytorium Polski. Nie będzie zatem można korzystać z tych stron bez skorzystania z VPN.
  • Ułatwienie procedury blokowania stron internetowych niezgodnych z ustawą. Nie będą wymagane wyroki sądowe czy żmudne procedury, wystarczy dopisanie strony do rejestru a dostawcy internetu będą mieli jedynie 48 godzin na zablokowanie zgłoszonej strony, za brak blokady grożą kary do 0,5 mln zł.
  • Banki i pośrednicy finansowi będą zobowiązani do blokowania płatności na rzecz firm bukmacherskich, pokerowych i hazardowych. Bardzo możliwe, że blokada ta dotknie polskich pośredników szybkich przelewów takich jak Przelewy24 czy DotPay, zagraniczni pośrednicy Skrill i Neteller powinni nadal działać jak wcześniej gdyż działają poza nadzorem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Turnieje pokerowe będą możliwe do organizowania na terenie Polski poza kasynami wymagane jednak będzie na to specjalne pozwolenie, fundusz nagród będzie mógł być bardzo niski i obłożone będą wysokim podatkiem. W praktyce opłacalne legalne turnieje pokerowe będą musiały odbywać się “na zapałki”.
  • Automaty hazardowe będą mogły znajdować się także poza kasynami, ale wyłącznie w punktach prowadzonych przez spółkę skarbu państwa.

Pozostawiono podatki na bardzo wysokim poziomie 12% od obrotu dla firm bukmacherskich, 25% od wygranej w turnieju pokerowym, 50% od wygranej w automacie.

0 / 5. Ocen: 0

Darmowe bonusy legalnych bukmacherów 1640 PLN w bonusach (kod: BETONLINE) – www.STS.pl
600 PLN cashback (kod: BETONLINE) – www.Betfan.pl
500 PLN bez obrotu (kod: BETONLINE) – www.Fuksiarz.pl

Back to top button